בני ובנות מצווה

בני ובנות מצווה

תוכנית בני ובנות מצווה מיועדת לכיתות ו או ז מספר בגפ"ן 31088

  • משך הפעילות נע ממפגש חד פעמי של 90 דקות או סדרת מפגשים בהתאם לתיאום בית הספר מול מרכז יחדיו.
  • הפעילויות גמישות וניתנות לשינוי והתאמה לאופי וצרכי בית הספר.

מעגל החיים היהודי כולל בחובו צמתי חיים המעמיקים את ההשתייכות והחיבור לעם היהודי.  בר/בת המצווה הוא טקסי החיים הראשון אותו חווים הנער או הנערה והמשפחות במודעות משותפת.

טקסי בר ובת המצווה נקבעו בתרבות היהודית כציוני דרך המסמלים התבגרות וכניסה לעולם של מחויבות. בעולם שלנו תקופת ההתבגרות נפרשת על פני שנים ארוכות וכל אחד מאיתנו מתבגר בקצב שלו. עם זאת נקודות ציון במעגל החיים כמו טקס בר\בת מצווה מעודדות התבוננות עצמית ומעוררות אצל הילדים והילדות שאלות של זהות אישית והשתייכות חברתית. שנת בת ובר המצווה מאפשרת לנו לנצל הזדמנות חינוכית בהן התלמידים מתחילים לבחון באופן מודע את זהותם ולפתוח בפניהם עולם של תרבות ומחויבות.

מטרת תוכנית שנת המצוות היא להעשיר את שנת המצווה בתכנים מארון הספרים היהודי ובערכים הקשורים לתרבות יהודית ישראלית סביב גיל מצוות.

במהלך התוכנית נבחן את נושא ההתבגרות, נלמד ונחקור את משמעות ההתבגרות מזוויות שונות, וכן את ציון ההתבגרות. טקסי בר ובת המצווה שייכים לקבוצת טקסים המכונה "טקסי מעבר". תפקידם של טקסים אלה הוא ציון מעבר ממצב חברתי אחד למצב חברתי אחר. בכל העולם מקיימים מתבגרים טקסי מעבר המציינים את הכניסה לעולם המבוגרים. כל טקס משקף את האמונות, הערכים ותפיסת העולם של התרבות בה הוא מתקיים.

נלמד על מקורות טקס בר ובת המצווה בתרבות היהודית ועל המשמעות של להיות בוגר או בוגרת בעם היהודי, על הזכויות ועל המחויבויות. כמו כן, נעמיק במשמעות ובמחויבות ההשתייכות לעם היהודי הן בעבר והן בימינו אנו כל אחת ואחד בהתאם לאורחות חייו.

התוכנית שמוצעת על ידנו, בנויה מנדבכים שונים ומאפשרת לכל כיתה או שכבה לבחור את מספר מפגשי הלימוד ותוכנם. במהלך המפגשים נברר באמצעות שיחה ולימוד חווייתי של המקורות מהם התכנים המשמעותיים של שנת בת ובר המצווה בעבורנו, ונעסוק בשאלות של התבגרות ושייכות, חיזוק הקשר המשפחתי והקשר לקהילה ולעם, אחריות ומחויבות. התוכנית בנויה ממפגשי לימוד בכיתה, סדנאות לימוד משותפות להורים וילדים (קיימת אפשרות גם למפגש/י אמהות ובנות או אבות ובנים).

בין המפגשים: מהו טקס?על טקסי התבגרות בעולם והטקס היהודי , מסע לזהות יהודית, הכנת דרשה כיתתית, אחריות חברתית ותיקון עולם, נשים פורצות דרך ועוד… בתוכנית זו נצא למסע יהודי משותף אל עבר שנת בר/בת המצווה וניצור הזדמנות ייחודית לפתח, לחזק ולהעמיק את הקשר ואת תחושת השייכות לעם היהודי.

דילוג לתוכן