ושמחת בחגיך

פעילויות לחגים

חגים

בעמוד זה תוכלו למצוא מגוון פעילויות חוויתיות עבור גילאים שונים העוסקות בחגי ומועדי ישראל

התוכנית מוכרת בגפ"ן, 31090 – חוגגים ערכים: מעגל השנה העברי שלנו

יצירה קיבוצית, שמשתתפים בה כוחות ויסודות מרובים ושונים: הדת, המסורת, ההיסטוריה, האומנות, הטבע וכו' וכו'. חוגו את חגי אבותכם והוסיפו עליהם קצת משלכם לפי כחכם ולפי טעמכם ולפי מסיבתכם. העיקר שתעשו את הכל באמונה ומתוך הרגשה חיה וצורך נפשי, ואל תתחכמו הרבה. אבותינו לא נמאסו עליהם שבתותיהם ומועדיהם. אף על פי שחזרו עליהם כל ימי חייהם, הם מצאו בהם כל פעם טעם חדש ואִתְערוּתא [התעוררות] חדשה, מפני שהייתה בהם לחלוחית וברכת החג שכנה בנפשם." 

מתוך מכתב של ח"נ ביאליק לדוד אומנסקי מגניגר, 28.3.1930

לוח השנה העברי מהווה את ציר הזמן המלווה אותנו באורחות חיינו ומקבע ציון חוויתי של חגים ומועדים בלוח השנה במדינת ישראל. החגים והמועדים הם הזדמנות חינוכית לעצירה והתבוננות בערכים הגלומים בהם ובמסר הערכי שכל חג מביא עמו.

התוכנית חוגגים ערכים – מעגל השנה העברי שלנו מזמנת עצירה ושיח סביב חגים ומועדים כהזדמנות חינוכית במסגרתה נלמד על החג ומאפייניו (בהתאם למידת ההכרות והצורך בכל קבוצה), נלמד ונעמיק שיח סביב המסורות והמסרים הערכיים שהחג או המועד מזמנים ונתייחס לחיבור, לרלוונטיות ולאתגרים המזמנים ערכים אלו לחברה בה אנו חיים ולחייהם של התלמידים והתלמידות.

נציין יחד את החג באמצעות טקסי חג משותפים המותאמים לכל קבוצה וקבוצה וכן באמצעות סדנאות חווייתיות. התוכנית הינה מודולרית וכוללת פעילויות בשבעה חגים מרכזיים (חגי תשרי, חנוכה, טו בשבט, פורים, פסח ושבועות) המותאמים לשכבה הצעירה ולשכבה הבוגרת. ניתן לבחור פעילות אחת או יותר ולהתאים את הפעילויות לצורכי בית הספר. כמו כן להוסיף פעילויות בחגים ומועדים שלא נמצאים ברשימה.

התוכנית חוגגים ערכים הינה תוכנית מודולרית המציעה פעילות חווייתית וטקסי חג בהתאם לצרכי בית הספר. ניתן לשלב פעילות לחג אחד או למספר חגים, למספר שכבות גיל או לשכבה ספציפית. צוות התוכנית יחד עם הצוות החינוכי בבית הספר ייעץ בבחירת והתאמת התוכנית הייחודית לכל בית ספר ובית ספר.

למערכי שיעור בנושא לוח השנה העברי אנא בקרו בארגז התכנים שלנו:

דילוג לתוכן