משך השיעור: כארבעים וחמש דקות
ציוד והכנה: אפשרות לשימוש במצגת (ר' נספח מס' 1), דפי עבודה לתלמיד/ה (ר' נספח מס' 2)
מטרות (בשיעור זה התלמידים/ות…):
- יתוודעו לרבדים ולמשמעויות השונות בשם "חנוכה", ובשורש ח.נ.ך
- יעמדו על עיקרון העומק, לפיו השפה העברית, מכוננת ומנחילה – ערכים משמעותיים לעם היהודי
- יתנסו בבירור ובניתוח סמלים ורעיונות מופשטים, ויבחנו את משמעותם ברמה האישית והפרטית
- יתמודדו עם תהליכי המשגה ושיתוף, באמצעות עיבוד חווייתי ויצירתי
מהלך השיעור – כללי:
- חלק א' – פתיחה: מה בין חנוכת המזבח לחנוכת הבית של השכנים? (כרבע שעה)
- חלק ב' – שמונה ברכות של חנוכה – עבודה אישית (כרבע שעה)
- חלק ג' – להדליק את האור: אסיף וסיכום (כרבע שעה)
מהלך השיעור – פירוט:
חלק א' – פתיחה: מה בין חנוכת המזבח לחנוכת הבית של השכנים? (כרבע שעה)
- כפתיחה, נסביר כי נבקש לעסוק היום בשם של חג החנוכה, ובמשמעויותיו – וכיצד הן קשורות לסיפור החג ו… גם לסיפור שלנו כיום.
אפשר לשאול מה פירוש, מה משמעות השם 'חֲנֻכָּה', ו/או להציג את דף המידע על המילה חנוכה, באתר האקדמיה ללשון עברית (דרך המרשתת, או כתמונה/טקסט, על גבי מצגת – ר' נספח מס' 1)
- נחדד ונדגיש, כי המילה 'חֲנֻכָּה' – משמעותה העיקרית היא ציון וחגיגה של התחלה חדשה, השקתו של משהו חדש (בית, על פי רוב) – בעל יעוד מסוים, שמוקדש לדבר מסוים, וכן נמשיג את הקשר בין משמעויותיה אלה של המילה 'חֲנֻכָּה', לבין ההכרעה לבחור במילה זו, כשמו של החג – המציין את טיהורו של בית המקדש בידי החשמונאים, והשבתו בטקס חגיגי – לשימושו המקורי והייעודי – עבודת הקודש של ישראל.
- נציג עתה את הפסוקים מדברים פרק כ', ומתהילים פרק ל', יחד עם התמונות המופיעות לצידם (ר' נספח 1)
נתעכב על המנהג שנפוץ גם בימינו – על חנוכת בית – המסיבה או מעין טקס, שלעיתים מתקיים לרגל ולציון הכניסה לבית חדש.
- נשאל: מה הקשר לדעתם/ן בין טקס כזה, שנהוג לקיים, כאשר נכנסים/ות לבית או לדירה חדשה, לבין חג החנוכה הקרב? [הרצון לציין ביחד התחלה חדשה, תחושת שמחה וחגיגה, טקס של הקדשה וייעוד לשם – מגורי המשפחה, או עבודת בית המקדש…]
חלק ב' – שמונה ברכות של חנוכה: עבודה אישית (כרבע שעה)
- נזמין את התלמידים/ות לעבודה אישית (ר' נספח 2), בהשראת שמו של החג – חנוכה, וכמה מסמליו הבולטים: אור, התחלה חדשה, שמחה והקדשה.
- נסביר כי זוהי הזדמנות לחשוב על ברכות, איחולים ותפילות – שיגלמו ויבשרו רעיונות אלה – עבורנו, בעבור משפחותינו, ועבור סביבתנו הקרובה והרחוקה.
חלק ג' – להדליק את האור: אסיף וסיכום (כרבע שעה)
- עם סיום העבודה האישית, נזמין לשתף – לפחות בברכה אחת שחיברו, ורצוי, כמובן בהתאם לזמן הנותר, לקיים את השיתוף בסבב, כדי שנוכל לשמוע את כולם/ן, ולו במעט.
נמליץ, להתמקד בשיתוף הברכות שפונות "החוצה" – ושמן הסתם גם יהיו פחות אישיות: איפה וכיצד, תרצו "להגביר את האור" – בסביבתכם/ן הקרובה (למשל בכיתה או בית הספר, בתנועת הנוער, בשכונת המגורים וכד'…)? ; איפה תרצו להגביר את האור בחברה הישראלית? ; איזו ברכת חנוכה, הייתם/ן שולחים/ות, כדי להביא שמחה ואור, לקהילות היהודיות ברחבי העולם? ;
- כסיכום וכהשראה, נמליץ להציג או להקריא, את דבריו של חיים הזז:
"אין כל החושך יכול לכבות נר אחד, אלא נר אחד מאיר את כל החושך…"
(חיים הזז, סופר ומחזאי)
ונאחל לתלמידנו ותלמידותינו – כי חג החנוכה הקרב, יהיה חג של חנוכה – במישור הפרטי, המשפחתי והחברתי – חג שבו נתחדש ונתקדש לייעוד ולמטרה – להגביר את האור סביבנו ובעולמנו.
נספח 1 – למצגת:
על המילה חֲנֻכָּה – מתוך אתר האקדמיה ללשון עברית
חֲנֻכָּה (ללא ניקוד: חנוכה)
מין: נקבה
שורש: חנך
נטייה: שם הפעולה של חוֹנֵךְ
הגדרה:
- מסיבה או טקס לכבוד הכנסתו של בית או מפעל וכדומה לשימוש או להפעלה
- חג בן שמונָה ימים (מעשרים וחמישה בכסלו ואילך) לזכר חנוכת בית המקדש בימי החשמונאים
צירופים:
- חֲנֻכַּת בַּיִת
- מְנוֹרַת חֲנֻכָּה
"מִי הָאִישׁ אֲשֶׁר בָּנָה בַיִת חָדָשׁ וְלֹא חֲנָכוֹ יֵלֵךְ וְיָשֹׁב לְבֵיתוֹ…" (דברים פרק כ', פסוק ה)
"מִזְמוֹר שִׁיר חֲנֻכַּת הַבַּיִת לְדָוִד" (תהלים פרק ל', פסוק א')
נספח 2 – דפי עבודה לתלמיד/ה
חגיגה של אור, שמחה והקדשה – ננסח שמונה איחולים ובקשות בסימן חֲנֻכָּה:
לאיזה ערך חשוב נבקש להקדיש את עצמנו? ________________________________________________
איזו התחלה חדשה נבקש לעצמנו? ________________________________________________
איזו ברכה של אור נאחל למשפחתנו? ________________________________________________
איזו דרך חדשה נבקש לחלוק עם חברינו וחברותינו? ________________________________________________
איפה וכיצד, תרצו "להגביר את האור" – בסביבתכם/ן הקרובה (למשל בכיתה או בית הספר, בתנועת הנוער, בשכונת המגורים וכד'…)? ________________________________________________
איפה תרצו להגביר את האור בחברה הישראלית? ________________________________________________
איזו ברכת חנוכה, הייתם/ן שולחים/ות, כדי להביא שמחה ואור, לקהילות היהודיות ברחבי העולם? ________________________________________________
באיזו דרך חדשה, תברכו את עולמנו? ________________________________________________