משך הפעילות: כשעה וחצי
ציוד נדרש: אפשרות להצגת הטקסטים והסרטון במליאה, על גבי הלוח (להלן) , דפי מקורות לחברותות – ר' נספח מס' 1
בתרבות היהודית גיל שתים עשרה אצל הבנות וגיל שלוש עשרה אצל הבנים, נחשב ל"גיל מצוות" – גיל שבו הנערות והנערים "גדולים" ובוגרים דיים, כדי לשאת באחריות, לקיומן של חובות דתיות, מוסריות וחברתיות.
בשיעור זה, נתחיל במסע להכרת גיל ההתבגרות, הן מבחינה הגישה המסורתית, והן מבחינה חברתית, משפחתית ואישית
מטרות הסדנא (התלמידים/ות…)
- יתוודעו לכמה מהמקורות המרכזיים בתרבות ישראל, הקובעים את גיל שתים עשרה לנערות וגיל שלוש עשרה לנערים, כגיל המעבר לבגרות ולקיחת אחריות.
- יבחנו את הסיבות והנסיבות, העומדות מאחורי קביעה זו, ועל משמעויותיה – המסורתיות והעכשוויות
- יעמדו על הקשר ההדוק, שקיים בין הגדרה תרבותית או דתית, זו או אחרת, לבגרות ולקביעה ממתי אדם בוגר, לבין הדרך שבה מעוצבים טקסי ההתבגרות בתרבויות השונות
- ידונו במרכיביו ובסמליותו של טקס 'העלייה לתורה' היהודי, כטקס התבגרות, לאור הבנה זו
- יתמודדו עם השאלה, מהי לתפיסתם/ן בגרות ובמה היא מתבטאת
מהלך הסדנא – כללי
- פתיחה ומבוא במליאה: מתי אני בוגר/ת ומי קובע? – כרבע שעה
- במליאה: מי קובע ואיך? – כעשרים דקות
- דיון בחברותות: 'למה דווקא עכשיו?' – כעשרים דקות
- אסיף וסיכום – כחצי שעה
מהלך הסדנא – פירוט:
חלק א' – פתיחה במליאה: מתי אני בוגר/ת ומה זה אומר (כרבע שעה)
לצד ההתייחסות לסימני הבגרות הפיזית המתעוררים בגילאים 12-13, וההתגברות המנטלית – שכלית, מודגשת במקורות היהודיים התפתחותה וחשיבותה, של בגרות נפשית – שמתבטאת ביכולת לקבל החלטות מבוססות ומוסריות ובלקיחת אחריות.
נציג ונקרא יחדיו, כיצד מנסח זאת הרמב"ם – באופן מזוקק ובמילים ספורות:
רמב"ם הלכות שביתת-עשור פרק ב', הלכה י"א
בת שתים עשרה שנה… ובן שלוש עשרה שנה… הרי הם כגדולים לכל המצוות
נסביר, כי בלשון חז"ל, משמעות המילה "גדול" – היא בוגר ובר דעת, שיכול ולכן מחויב לשאת בעול המצוות. 'גדול' יכול למשל להשלים מניין ולהעיד בבית הדין..
- נשאל – מדוע לדעתכם/ן נקבע גיל שונה לבנות ולבנים?
- נבקש מהתלמידות, שכבר ציינו את בת המצווה/יום הולדת 12, להרים את ידן. נשאל את חלקן, כטריגר, האם הן חשו משהו שונה יום לאחר מכן, בגיל 12 ויום?
- ובכלל, האם הרגשתם/ן שמצפים מכם/ן להתנהגות שונה לאחר גיל שתים עשרה?
- בהתאמה וכהמשך לתשובות, נשאל: אז…. האם ניתן, לדעתכם/ן, לקבוע גיל אחיד להתבגרות?
- כמה זמן נמשך בעצם גיל ההתבגרות?
- על פי אילו מאפיינים (לא פיזיים) יש לקבוע, שהאדם "בוגר"?
חלק ב' – במליאה: מי קובע ואיך? (כעשרים דקות)
- נפתח ונאמר, כי בדומה לטקס בר ובת המצווה היהודי, נערכים טקסי מעבר לבגרות, בתרבויות שונות בעולם. נשאל – מדוע לדעתכם ישנם טקסים כאלה בתרבויות רבות, דווקא בגיל ההתבגרות?
- נשקף, כי עתה, נבקש לעמוד על הקשר בין התפיסה התרבותית בדבר מהי בגרות וממתי אדם בוגר, לבין הדרך שבה מעוצבים טקסי התבגרות.
כדוגמא לנושא זה, נתמקד בטקס הבגרות של בנות בשבט האפאצ'י (בניו מקסיקו), וזאת באמצעות צפייה בסרטון מבית נשיונל ג'אוגרפיק:
https://www.youtube.com/watch?v=5B3Abpv0ysM&feature=youtu.be
- עוד לפני הקרנת הסרטון, נבקש מהתלמידות והתלמידים, לשים לב במהלך הצפייה – למרכיבי הטקס, לסמלים שיהיו בו ומשמעותם, ולחוויה האישית של נערה, העוברת טקס זה.
- לאחריו, נעלה לדיון את השאלות הבאות:
- מהי, לדעתכם/ן, משמעות הטקס שראינו, וכיצד הוא מחזק, את תחושת השייכות של הנערות?
- מה מרכיבי הטקס? באילו סמלים משתמשים בטקס ולמה?
- אלו סמלים כאן דומים לאלו שאתם מכירים, ואילו סמלים שונים?
חלק ג': 'מה בכלל רוצים ממני, ולמה דווקא עכשיו?' – עיון ודיון בחברותות (כעשרים דקות)
בחברותות, נזמין את התלמידים והתלמידות, להעמיק במשמעות העיתוי, שבחרה המסורת היהודית, בקביעתה את גיל שתים עשרה למערות וגיל שלוש עשרה לנערים, כגיל המסמן במובהק, את המעבר לבגרות, בשלות ולקיחת אחריות.
לדף המקורות לחברותא – ר' נספח מס' 1
חלק ד' – אסיף וסיכום (כחצי שעה)
- נתכנס לאסיף במליאה, ונבקש לשתף, בנקודות שעלו בחברותא, בהתייחס לשתי השאלות האחרונות בלבד (בדבר התנהגויות שהם/ן הגדירו כ – "בוגרות", ובנוגע לסמלים שזיהו, ולמשמעותם, בטקס העלייה לתורה בבת ובר מצווה, ואשר מייצגים בגרות ו/או דורשים התנהגות בוגרת).
- לסיכום ולסיום – נעלה לדיון קצר, בעיקר כחומר למחשבה וכהשראה, את השאלה: בידיעה כי, ההתבגרות הינה תהליך, והיא לא מתרחשת ביום אחד – מדוע בכל זאת נקבע לדעתכם/ן, יום מסוים וטקס מסוים, שבו נציין כי האדם הופך לבוגר? מה החשיבות בכך?
שאלה זו, תשמש לנו כשער לשיעור הבא – ('חוגגים בת ובר מצווה – טקס, טיול או מסיבה?'), שבו נשוב ונחזור אליה, ונבחן אותה, גם בהקשר אישי ומשפחתי.
נספח 1
"מה בכלל רוצים ממני, ולמה דווקא עכשיו?"
דף מקורות לחברותא – עותק לתלמיד/ה
קראו את המקור הבא וענו על השאלות שבעקבותיו:
- מה ההבדל לדעתכם/ן, בין נדר של ילד/ה, לנדר של נער/ה?
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
- כיצד הבדל זה, משפיע על הציפיות של ההורים והחברה, ממנו/ממנה?
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
- במה מתבטאת בגרות, לפי מקור זה?
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
- איזו התנהגות אתם/ן מגדירים/ות כ – "בוגרת"?
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
- מתוך הידוע לכם/ן – חשבו מהם הסמלים המייצגים בגרות ו/או שדורשים התנהגות בוגרת, שיש בטקס העלייה לתורה בבת ובר מצווה – ומה עומד מאחוריהם?
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________